Rabka-Zdrój – turystyczny kierunek 2016 roku

Jeśli zastanawialiście się kiedykolwiek, które górskie miejscowości królowały w roku 2016, oczywiście pomijając Zakopane, które od wielu lat znajduje się zawsze na czołowej pozycji to odpowiedź wydaje się prosta. Minione wakacje i część zimy z sezonu 2015/2016 należały niewątpliwie do… Rabki-Zdroju. Niewielka miejscowość, która bardziej znana jest chyba jako uzdrowisko niż baza turystyczna, a mimo to przyciągnęła do siebie dziesiątki tysięcy turystów. Pytanie, które zadają sobie włodarze miasta jak i osoby związane z turystyką jest oczywiście to, w jaki sposób niepozorna Rabka zrobiła aż taką furorę w całej branży.

Fenomen górskich wakacji

Przede wszystkim na początku warto wspomnieć, że rok 2016 to ogromny triumf gór ogółem – tylko w pierwszych trzech kwartałach wybrało je jako kierunek turystyczny ponad 47% wszystkich turystów. A warto pamiętać, że prawdziwe oblężenie górska baza noclegowa Rabki będzie przeżywała także zimą. Jest więc bardzo możliwe, że w tym sezonie góry wyprzedzą morze pod względem ilości przyjętych turystów, co jest wynikiem niemalże historycznym.

W przypadku Rabki duże znaczenie na napływ turystów miało podejście włodarzy miasta: stworzono profesjonalne zaplecze kulturalne w postaci organizacji ciekawych koncertów i imprez oraz eventów, które przyciągały gości z całej Polski, a ci z kolei postanowili tu wrócić w wakacje. Dodatkowo Rabka ma świetne położenie geograficzne. Leży na samym przedgórzu, dzięki czemu znajdujące się tu szlaki nie są aż tak wymagające jak długie i męczące trasy w Tatrach. Łagodne wzgórza i proste podejścia skłaniają do wędrówek nawet osoby o słabszej kondycji, które przy trudniejszych trasach zwyczajnie nie dałyby sobie rady.

Niewątpliwie jednak znaczący wpływ na turystów miały ceny tutejszych noclegów, o wiele niższe od tych, które trzeba byłoby zapłacić w większych górskich miejscowościach. Średni koszt za noclegi w Rabce-Zdroju w pokoju dwuosobowym to około 100 złotych za pokój, a nierzadko w tej cenie mieściło się również śniadanie. Pokój jednoosobowy to już nieco wyższy koszt w przeliczeniu na osobę, ponieważ trzeba było za niego zapłacić nawet 80 złotych. Najtaniej wychodziły pokoje trzyosobowe, gdzie za łóżko koszt jednostkowy nie przekraczał 40 złotych. Jeśli natomiast dorzuci się do tego restauracje oferujące niedrogie posiłki lub możliwość wykupienia wyżywienia w hotelu lub pensjonacie to oferta turystyczna Rabki wypadała w sezonie 2016 niezwykle atrakcyjnie.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>