Serce Podhala – Kościelisko

Kościelisko to malownicza wieś w górach, położona w pobliżu Zakopanego – do zimowej stolicy Polski trzeba pokonać jedynie dystans 5 kilometrów. Wiadome jest, że od XV wieku, za przyczyną wędrujących ludów bałkańskich, wieś była osadą pasterską – Włosi przybyli tutaj w poszukiwaniu pastwisk idealnych do wypasania owiec. Ta tradycja trwa do dziś, ale z pewnym ograniczeniem: dla ratowania krokusów w katach 60-tych XX wieku wyznaczone zostały miejsca dla zwierząt.

Rytm „serca Podhala”

Kościelisko jest wsią, którą określa się jako „serce Podhala ” oraz „brama do Tatr Zachodnich”. To unikatowe położenie wsi na południowych zboczach Pasma Gubałowskiego gwarantuje turystom niesamowity widok na Tatry. Nic dziwnego, że jest bardzo lubiana przez przyjezdnych, którzy mogą wypoczywać tutaj przez cały rok i urozmaicać swój pobyt różnorodnymi formami wypoczynku – od wypraw pieszych czy rowerowych po sporty zimowe. Noclegi jakie w zanadrzu ma Kościelisko bez wątpienia stanowią znakomitą alternatywę dla opcji noclegowych w Zakopanem. Propozycja noclegowa tu słynie z góralskiej gościnności, połączonej z możliwością poznawania folkloru i uczestniczenia w wydarzeniach specyficznych dla regionu.

Zabytki drewnianej architektury

Najciekawsze zabudowania we wsi mają charakter drewniany. Góralskie chaty, kościoły, przydrożne kapliczki czy inne budowle nadają wsi unikatowego charakteru. Oczywiście, wioska się rozrasta i powstają nowe zabudowania, ale te – chociaż starają się idealnie wkomponowywać w klimat – są po prostu nowoczesne. Dolina Kościeliska, Dolina Chochołowska, Gubałówka, Giewont, Kasprowy Wierch, Dolina Pięciu Stawów Polskich, Morskie Oko, Nosal – to najbardziej znane miejsca, do których każdego roku przybywają „masowe pielgrzymki” nie tylko z Polski. Nie ma nic dziwnego w tym, że każdy chce podziwiać uroki tych miejsc, a także że bardzo chętnie turyści do nich powracają, za każdym razem odkrywając zupełnie inne aspekty ich piękna.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>